GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-01-2023 09:14

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik; "Erciş İl olmayı fazlasıyla hak ediyor…"

Çelik "Yaklaşan seçimlerde STK’larımız birlikte hareket edecek..."

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik;

Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı, aynı zamanda Tüm Köy ve Mahalle Muhtarları Derneği Genel Başkanı ve Erciş Ziraat Odası Başkanı Nihat Çelik, Van ilinin Erciş ilçesinde faaliyet gösteren bazı Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK) Başkan ve yöneticileriyle bir araya gelerek Erciş adına önemli kararlar aldıklarına dair açıklamalarda bulundu.
Genel Başkan Çelik, gerçekleştirilen toplantıda; Erciş Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı Murat İzgi, ETSO Meclis Başkanı Fesih Çakır, Erciş Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ahmet Gezer ve Erciş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Muhlis Baran ile beraberlerindeki heyetin yanı sıra Erciş’teki STK temsilcileri ve kanaat önderleri ile iletişime geçilerek ortak kararlar alındığını kaydetti.
Çelik, STK’lar adına yaptığı açıklamada Erciş’in İl olmasının öncelikli olarak toplantıda ele alındığını belirterek “Erciş’in il olması noktasında başta bölge milletvekilleri, ilçe mülkî idare amirleri ve müdürleri, esnaf odaları, STK temsilcileri ve kanaat önderlerinin yanı sıra, girişimci iş insanları ile esnafın ve Erciş’in yetiştirdiği tarihçilerin, şair ve yazarların, eğitimcilerin, sanatçı ve sporcuların; memurundan çiftçisine, patronundan işçisine, şehirlisinden köylüsüne İçinde memleket sevdası tüm fertlerin il olma hususunda katkı sunmalarını ve birlikte hareket etmelerini bekliyoruz “dedi.

 


Erciş’in tarihi ve coğrafi konumundan bahsederek  il olmayı fazlasıyla hak ettiğine dikkat çeken Çelik,” Erciş, Van il merkezine 100 kilometre uzakta ve Van gölünden 25 metre yükseklikte kurulmuş, 200 bine yaklaşan nüfusu, İran'dan Ortadoğu’ya ticaret yollarının kesişme noktasında yer alan bol otlu ve sulu geniş ovalara sahip, coşkun akan akarsuları ve yüksek dağların çevrelediği şirin bir ilçemizdir. 1910 yılında ilçe statüsüne kavuşan Erciş’imiz 18 Mayıs 1915'te Rus ve Ermeni işbirlikçileri tarafından işgal edilmiş ancak cesur ve mücadeleci ruha sahip ilçe halkının şanlı direnişiyle 1 Nisan 1918'de özgürlüğüne kavuşmuş olup tarihiyle gurur duyduğumuz bir ilçemizdir. 13 ve 14’üncü yüzyıllarda Doğu Anadolu ve Irak ve İran'a egemen olan Azeri Türkmen Karakoyunlu Devleti'nin başkentliğini yapan ilçemizin, yaşadığı işgaller, seller, depremler ve isyanlara rağmen günümüze ulaşmayı başardığı ve bir asrı bulan yolculuğunda Doğu Anadolu bölgesinin en gelişmiş ilçelerinden biri olmasına rağmen hak ettiği değere ulaşamadığını görmek bizleri üzmektedir. Tarım, hayvancılık ve ticaret hayatı ile güçlü olan ilçemiz ne yazık ki doğa sporları, şifalı suları, endemik bitki örtüsü, inci kefali gibi önemli ürünlerini işleyecek KOBİ’lerden yoksundur. Erciş Şeker Fabrikası dışında önemli bir yatırımın yapılmadığı ilçemizde, artan nüfusa bağlı eğitim, sağlık, enerji, ulaşım ve istihdamda yaşanan sorunlar her geçen gün artarak devam etmektedir. Van merkeze uzaklığı nedeniyle ulaşımda geçen süre, millî servet kaybı anlamı taşımaktadır. Saymakla bitmeyecek özelliklere sahip Ercişli Emrah diyarı, ilçemizin “İl” statüsünde değerlendirilerek yapılacak yatırımlarla, sorunları çözülecek ve Erciş, bölgemizin parlayan yıldızı konumuna erişecektir. Dolayısıyla Erciş fazlasıyla il olmayı hak etmektedir” dedi.
Çelik, Erciş’in il olması konusunda taleplerinin takipçisi olacaklarına vurgu yaparak “ Uzun süredir gündemde olan İl sayımızın 100’e çıkarılması konusu Ercişliler olarak bizleri de heyecanlandırmış ve umutlandırmıştır. Bu nedenle Erciş’te faaliyet gösteren STK’lar olarak temsilcilerimizle birlikte aldığımız karar gereği bu konuda yoğun bir şekilde kamuoyu oluşturmanın gayreti içerisinde olacağız. STK temsilcileriyle gerçekleştirdiğimiz toplantıda da Erciş’in İl olmasına dair talebimizi Sayın Cumhurbaşkanımıza, Türkiye Büyük Millet Meclisimize, Hükümetimize ve Kamuoyuna duyurmayı kararlaştırdık. Dolayısıyla haklı, meşru ve yasal taleplerimizin ısrarla takipçisi olacağız.” dedi.
Genel Başkan Çelik, yaklaşan seçimlerde STK’lar olarak birlikte hareket edeceklerine işaret ederek “ Biz Erciş’teki tüm STK’lar olarak yaklaşan seçimlerde birlikte hareket etme kararı aldık. Özellikle Erciş’in il olması konusunu siyaset üstü tutarak yaklaşan seçimler nedeniyle bu talebimizi her platformda dile getireceğiz. 2023 seçimlerinde Erciş’in faydasına olacak her adımı destekleyecek ve Erciş STK’ları olarak birlikte hareket edeceğiz. Bu konuda taleplerimize olumlu yaklaşan siyasi aktörlere, kamu otoritelerine biz de kayıtsız kalmayacağız “ değerlendirmesinde bulundu.

Salih yiğit

AdminAdmin