GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-01-2023 11:12   Güncelleme : 14-01-2023 11:18

EYT'lilerin İlk Maaşları Şubat yada Martta Yatacak...

EYT'lilerin İlk Maaşları Şubat yada Martta Yatacak...

EYT'de düğüm çözüldü, şimdi ise Meclis'e geleceği tarih bekleniyor. Milyonlarca EYT'li düzenlemenin yasalaşması için atılacak adımları beklerken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den EYT maaşlarının Şubat sonu yada Mart ayında hesablara yatabileceğini kaydetti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yasa teklifinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na ay sonunda gelebileceğini ifade etti. Bilgin, ilk aylıkların da Şubat ya da Martta hesaplarda olacağını kaydetti.

EYT'den faydalanacakların yaş ortalamasının 49.9 olduğunu anlatan Bilgin, şunları söyledi: "Bu bizim açımızdan avantaj ve sürdürülebilir bir durum. EYT'den faydalanacak kişi sayısı şu anda 2 milyonun üzerinde. Şubat sonu itibarıyla bu sayı 2 milyon 250 bin kişiye ulaşacak. Bunların yaklaşık 600 bini kamu görevlisi. Kamu görevlilerinin maaş ortalaması en düşük 11 bin lira. Şimdi ortalaması 13 bin civarında olacak. Yani hemen emekli olmak için cazip bir sebebi yok. İlk etapta kamuda 51 bin kişinin emekli olacağını düşünüyoruz. Yani kamuda 500 bin kişinin emekli olmayacağını düşünürsek aylık bağlanacak EYT'li rakamı inecek."

Bilgin, kamu çalışanlarının yanı sıra bir de EYT'ye hak kazanan ancak aldığı yüksek aylıkları kaybetmemek için emekli olmayı istemeyecek kalifiye işçilerin olduğunu belirtti. Bilgin, şunları kaydetti: "Mesela büyük kuruluşlarda çalışan kalifiye işçiler, işverenleri ile oturup anlaşacaklar. Bunlar ya emekli olmayacaklar ya da işveren onlara diyecek ki 'emekli olduğunuz tarihteki rakamlar üzerinden kıdem tazminatınızı vereceğiz, şimdi emekli olmayın' oradan da emekli olmayacak olanlar olabilir. Dolayısıyla emekli olacak sayının yarı yarıya inmese bile ona yaklaşacağını düşünüyoruz."

Yakup Bulut

AdminAdmin